W jaki sposób spędzić wolny czas? W jaki sposób Polacy spędzają wolny czas?

Posted on 28/12/2022 1:43pm

Spędzanie czasu wolnego zależy od wieku, zamożności, społecznych uwarunkowań. Poniektórzy sądzą, iż współcześnie posiadamy więcej czasu wolnego niż w PRL-u.


Skoro tak, jak wykorzystujemy urlopy i jakie działalności cieszą się największym zainteresowaniem? Wbrew powszechnej opinii w czasach PRL-u mogliśmy mniej swego wolnego czasu poświęcić rodzinie i na odpoczynek, dlatego że pracowaliśmy przez 6 dni w tygodniu a jedynie niekiedy wypadała wolna sobota.


Ale było również tak, iż większość osób zaangażowanych mogła wyjechać na dwutygodniowy bądź nawet miesięczny urlop albo okolicznościowe wycieczki. Współcześnie nie jest to łatwe. Często z finansowych względów lub z obawy o stratę zatrudnienia zgadzamy się na coraz to krótsze wczasy. Jednakże bardziej doceniamy czas wolny oraz – jak wykazują badania – coraz więcej wydajemy, aby był to czas atrakcyjnie spędzony.


selfie - samochód
Author: roovuu
Source: http://www.flickr.com


W jaki sposób spędzamy czas wolny? Urlop zależeć będzie od możliwości. Forma spędzania wolnego czasu zależy od wielu czynników, jakie badacze dzielą na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do pierwszych zalicza się otoczenie (ukształtowanie terenu, charakter zabudowy), wzorce zachowań oraz nawyki.odkryj serwis GroselCzynniki wewnętrzne to typ osobowości, potrzeba ruchu albo kontaktu z drugimi osobami. O tym, jak spędzamy wolny czas, decydują również stan zdrowia, sprawność fizyczna, płeć, wiek, zawód, wykształcenie oraz naturalnie sytuacja materialna. Niemałą rolę odgrywają też wzorce przekazywane przez rodzinę, grupę rówieśniczą czy znajomych.
Osoby lepiej wykształcone w wolnym czasie częściej chodzą do kina, na koncerty czy też oddają się ulubionej książce. Częściej też uprawiają sport czy też wybierają się na ekskursje.

Tags: wycieczki, sport, wakacje, czas, badania