Przygotowanie pojazdu na zimę

Posted on

opony zimowe
Author: Powhusku
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim musimy wiedzieć co to są „dobre opony zimowe” i które z obecnych na rynku zakupić, aby jak najlepiej zaspokoiły nasze potrzeby. Dobrze podjęta decyzja o wyborze opon zimowych zapewnia bezpieczeństwo, przyjemność z jazdy oraz pewność, iż zakupiliśmy dokładnie to, czego chcieliśmy. Oto rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę: Co prawda niekiedy może to od nas wymagać inwestowania w części samochodowe charakteryzujące się wysoką jakością, ale jednocześnie lekceważenie tych kwestii może nawet narazić nas na sporo groźnych sytuacji. 1.Bieżnik, czyli zewnętrzna warstwa opony bezpośrednio mająca kontakt się z nawierzchnią drogi.

Mamy do wyboru trzy rodzaje bieżników: bieżnik symetryczny (najmniej zaawansowany technologicznie, coraz rzadziej spotykany, w związku z czym też najmniej kosztowny), bieżnik asymetryczny (odznacza się odmienną rzeźbą po lewej oraz odmienną po prawej stronie opony. Zewnętrzna strona opony posiada większe i masywniejsze klocki bieżnika, odpowiada za przyczepność. Wewnętrzna strona odpowiada za usuwanie wody oraz błota spod opony. Dzięki równomiernemu rozłożeniu nacisku opony nie tak szybko się zużywają.)oraz bieżnik kierunkowy (najczęściej używany typ bieżnika w oponach zimowych.

Bruzdy ułożone są „w jodełkę” w związku z czym wyjątkowo dobrze odprowadzają wodę i błoto spod opony tym samym zapewniając możliwie dużą przyczepność). 3. Rozmiar opony - to fundamentalna kwestia, bo rozmiar opony określa zakres bieżników, z których możemy wybierać. Aby poznać rozmiar opony należy spojrzeć do instrukcji auta, sprawdzić wlepkę na klapce wlewu paliwa bądź słupku w środku auta, za siedzeniem kierowcy.

Informację tą można otrzymać też u autoryzowanego serwisanta marki bądź też w Internecie (np. na interopony.pl) 4.Indeks prędkości i nośności - otrzymujemy go wraz z informacją o rozmiarze opon. O ile w przypadku opon zimowych, indeks prędkości może być niższy niż zalecany, tak, indeks nośności nigdy nie powinien być niższy od zalecanego. Trzeba pamiętać, że ogumienie ma różne odmiany.

Oprócz opon na okres letni i zimowy, opony należy dostosowywać do danych firm pojazdów. Dlatego kiedy otworzysz stronę Google, w słowach kluczowych dodaj rodzaj twojego pojazdu – na przykład „opony do renault”. Można naturalnie jeszcze dodać szukany model, jeżeli twój wóz czymś się wyróżnia. To oczywiste, że do terenówek będą dobre inne opony, niż do pospolitych samochodów osobowych, których poruszają się jedynie po utwardzonych szosach.

Tags: części samochodowe