Prawidłowo użytkowane kasy fiskalne zagwarantują sprawne prowadzenie księgowości w firmie

Posted on

samochód
Author: Militaru Alin Cristian
Source: http://www.flickr.com
Z roku na rok przybywa w Polsce ustaw. Każdy przedsiębiorca prowadzący własną firmę musi ciągle być na bieżąco w rzeczach prawnych. Nie jest prosto połapać się w nieustannych zmianach, toteż mało kto decyduje się na prowadzenie swojej działalności. W sieci można jednakże wyszukać co niemiara informacji na nadmieniony temat.

Jednak nie wszystkich przedsiębiorców stać na zakup auta ze środków obrotowych (zwłaszcza właścicieli firm z krótkim stażem). Co wtedy? Pozostaje im leasing lub kredyt.
auto
Author: NRMA Motoring and Services
Source: http://www.flickr.com
Otwieranie własnych jednoosobowych firm od kilku lat jest niezmiennie najatrakcyjniejszą opcją wobec pracy etatowca. Należy mimo tego pamiętać przynajmniej o dwóch rzeczach, które ułatwią uzyskiwanie zysków ze swojego biznesu.

Na wstępie powinno się uściślić kwestię wydawania paragonu i faktury. Otóż każdy biznesmen ma zadanie wystawić paragon kontrahentowi, który jest osobą prywatną, jak i temu, kto prowadzi własną firmę. Jeśli nie zostanie okazany paragon, to człowiek biznesu który tego nie dopilnuje naraża się na dotkliwe konsekwencje, bowiem popełnia występek zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wtedy zostają na niego narzucone kary pieniężne.

Podobnie rzecz ma się co do wystawienia faktury VAT. Jeżeli nabywca zażąda jej wydania, to handlowiec ma zadanie spełnienia żądania kontrahenta. W przypadku nie wypełnienia owej prośby ekspedient popełnia czyn zabroniony, które normuje wyżej wspomniany „Kodeks karny skarbowy”. Najważniejsza jest forma należności podatkowych.

Firma jednoosobowa powinna posiadać taką formę, która będzie dawała możliwość odejmowania wydatków z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, co zaprocentuje uszczupleniem wpłat, jakie przedsiębiorca będzie musiał wpłacić do Urzędu Skarbowego. Jedną z opcji na udogodnienie swojej kondycji finansowej jest użytkowanie samochodu osobistego w działalności gospodarczej. Nieomal każda działalność wymaga w dzisiejszych czasach stałego dostępu do błyskawicznego i nieskrępowanego środka lokomocji, więc umotywowanie wrzucenia w wydatki rachunków za paliwo jest proste. Aby móc skorzystać z tej opcji należy prowadzić zestawienie przebiegu pojazdu.

Koszty eksploatacji aut osobowych są limitowane tak zwaną kilometrówką, co oznacza, że mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie do wysokości kwoty wynikającej z wymnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz kwoty za jeden kilometr przebiegu. Kilometrówka jest niezwykle istotna, ponieważ na jej podstawie można rozliczać wydatki związane z wykorzystaniem pojazdu. Po podaniu koniecznych informacji w kalkulatorze leasingowym, powinniśmy jedynie włączyć przeliczenie, a naszym oczom ukaże grupa propozycji z różnych firm leasing. Miejmy na uwadze, że zazwyczaj są to oferty do negocjacji.

Tags: praca, VAT, Kodeks Karny, paliwo, pojazdy, leasingowych