Kupiłem własny samochód – i co dalej? Słownik pojęć, które warto znać

Posted on 09/06/2023 7:08am

Osoby posiadające auto mówią, że jest to zabawka, do której się dopłaca, bo niemal co chwilę należy coś z nim robić. Nawet kiedy jest to auto prosto z salonu, to regularne serwisowanie, zmienianie kół, myjnia to też nowe prace
.

Kiedy jest problem z oponami (pękanie, uszkodzenie, dziura, wymiana opon) należy odwiedzić serwis samochodowy albo wulkanizatora. Wulkanizacja (wulkanizacja wrocław) wykonywana przez wulkanizatora w serwisie jest procesem, w którym ściąga się warstwy zużytego bieżnika z opony i nanosi się w procesie wulkanizacji warstwę nowej gumy. Bieżniki do wulkanizacji mają z zewnątrz powłokę dobrze usieciowanej gumy, a od wewnątrz warstwę kauczuku zmieszanego z odpowiednim środkiem, który działa w wysokiej temperaturze. Serwis samochodowy z wulkanizatorem wykona także doważenie kół, a także zajmie się innymi istotnymi naprawami - klik.

wnętrze samochodu
Author: Gib Goodrich
Source: http://www.flickr.com
Drgania na kierownicy, jakie można zaobserwować w trakcie jazdy, bardzo często potwierdzają przypuszczenie o niewyważeniu kół. Lecz w określonych przypadkach wyważanie mało zmienia i wtedy jedynym ratunkiem będzie geometria samochodowa – doważenie kół na pojeździe bez usuwania ich z osi. W jadącym samochodzie oprócz kół poruszają się dodatkowo inne elementy i one też mogą być niedoważone. Wraz ze zwiększającą się prędkością zwiększa się również niewyważenie, co powoduje zmniejszenie komfortu i bezpieczeństwo poruszania się i może doprowadzić do kraksy, bo obniża się poziom przyczepności kół, zwłaszcza gdy amortyzatory są już wypracowane. Geometria samochodowa bardzo działa na wygodę jazdy i bezpieczeństwo podróży, ale także na ustabilizowanie auta i równomierne zużywanie się opon i spadające zużycie benzyny.

Jak widać, jest sporo powodów, dla których dobrze jest przynajmniej raz do roku zamówić pełną kontrolę opon i zawieszenia. Poszukajmy dobrego i zaufanego warsztatu, w którym samochód zostanie dokładnie sprawdzony a wszelkie problemy naprawione - kliknij link. Pomiar i regulację geometrii kół najlepiej powierzyć fachowcowi, dla którego przegląd i diagnoza nie jest problemem. Serwis również przechowa nam opony zimowe bądź letnie, w zależności od tego, których aktualnie używamy.

Tags: samochód, opony, serwis