Jakiego rodzaju pojazdy nie muszą już mieć okresowych badań technicznych?

Posted on 25/05/2022 7:25am

Każdy posiadacz auta bądź motocykla musi cyklicznie wykonywać badania techniczne swojego pojazdu. Obowiązek taki tyczy się również autobusów czy przyczep.


stacja kontroli pojazdów
Author: Event4x4


Sprawdza się w taki sposób, czy dany pojazd zapewnia bezpieczeństwo posiadaczowi i innym użytkownikom drogi.


Takie badanie mogłaby wykonać każda stacja kontroli pojazdów, jaka posiada tak zwaną ścieżkę diagnostyczną.

Zapraszamy na następne informacje z www (http://sklep.techkar.pl/produkty/akcesoria_czesci_myjek_cisnieniowych_techkar/czesci_myjek_techkar,2,3527), jeśli te, które zaprezentowaliśmy tu, Ci się spodobały. W kolejnym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie więcej wiadomości.

Aby zagwarantować najwyższą jakość usług, dowolna stacja powinna zostać zaopatrzona w najwyższej jakości urządzenia. Warto dodać, że sam przegląd techniczny jest płatny a cena jest uzależniona od rodzaju auta. W wypadku samochodów osobowych jest to 98 zł. Jeżeli dodatkowo auto posiada instalację gazową, konieczna jest dopłata w kwocie 63 złotych. Warto także dodać, że częstotliwość sezonowych badań technicznych zależy od wieku samochodu. Po zakupie fabrycznie nowego samochodu pierwsze badanie techniczne wykonuje się przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji (wyjątkiem są auta seryjnie wyposażone w instalację gazową, które należałoby sprawdzać każdego roku).
Następne wykonuje się przed upływem pięciu lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od daty wykonania wcześniejszego badania. Po tym czasie każde następne badanie techniczne przeprowadza się corocznie. W rzeczywistości oznacza to, że właściciele aut 5-letnich oraz starszych zobligowani są do obecności w stacji kontroli pojazdów raz do roku. Wyjątkiem mogą być samochody 25-letnie i starsze, które po dostaniu statusu pojazdu zabytkowego nie muszą przechodzić kolejnych badań technicznych.


Jako że tego typu stacji jest bardzo dużo, ich właściciele zachęcają do korzystania właśnie z ich propozycji przez przeróżne usługi, przykładowo przez możliwość bezpłatnego skorzystania z myjni.

Tags: badania, autobus, pojazdów