Jakie są typy lutownic i czy można by nimi lutować elementy dachów?

Posted on 10/10/2019 7:29am

Najprawdopodobniej każdy z nas posiada wśród swoich kolegów kogoś, kogo określa się mianem złota rączka. Tego typu mechanik potrafi naprawić niemalże wszystko za pomocą typowych narzędzi.
kupić
Author: ///amy///
Source: http://www.flickr.com


Jednym z nich jest znana od lat lutownica, jaka może służyć do łączenia różnych metalowych części, które jednak nie są narażane na znaczne wysilenia. Jest ona wykorzystywana do robót dekarskich i przy naprawie urządzeń elektrycznych czy w modelarstwie.

Czy ta wzmianka wywołała u Ciebie ciekawość? Jeżeli tak, to zobacz ten niesamowicie wyczerpujący tekst (http://www.marexopony.pl/). On bez wątpienia również okaże się warty przeczytania.

Przy jej pomocy można by też wypalać dekoracyjne wzory na płaszczyźnie drewna. Lutownica zwieńczona jest tzw. grotem, czyli wymienną metalową końcówką. Im są one cieńsze, tym bardziej dokładne prace można by robić. Są groty proste i zakrzywione, przy czym używa się ich do prac o różnorodnych charakterach. Lutownica funkcjonuje na zasadach ogrzania tzw. lutu łączącego lutowane części. Najczęściej jest to stop cyny i innego metalu. Do lutowania elementów elektronicznych powinno się wykorzystywać stopu o 40 % zawartości cyny, natomiast do lutowania elementów wykonanych z blachy ocynkowanej - stopu o 60 % zawartości cyny. W tym przypadku można by lutować np.

Jeżeli omawiany temat jest dla Ciebie ciekawy, to poczytaj również więcej informacji na podobne problemy, które będą dla Ciebie niesamowicie ciekawe.

rynny albo pokrycia dachowe.


Aby czynność lutowania była wykonywana szybciej, używa się ponadto kalafonię lub pastę do lutowania. Składniki te ułatwiają złączenie lutowanych elementów. Niezwykle przydatne są lutownice, które rozgrzewają się dosyć długi czas (ok. kilka minut). Posiadają one moc ok. 30-70W. Urządzenia prędko się nagrzewające, zatem lutownice transformatorowe, nagrzewają się w trakcie zaledwie paru sekund.
Minimalizuje to niebezpieczeństwo zniszczenia elementu lutowanego. Tego typu przyrządy posiadają około 100W mocy. Należy pamiętać, że do lutowania elementów elektronicznych, powinno się posługiwać lutownicą o relatywnie małej mocy.

Tags: czas, sprzęt, części, moc, przebieg