Jaki jest koszt zamontowania zaczepu do holowania oraz czy do dowolnego samochodu da się taki hak założyć?

Posted on 19/06/2018 7:54pm

Zamiast zakupować samochód dostawczy, można rozwiązać problem transportowania różnych przedmiotów w odmienny sposób. Potrzebne będzie zamocowanie (jeżeli go nie ma) haka do holowania do naszego auta.
Nawet z niewielkiego auta można by w taki sposób zrobić auto na wyjazd z całą rodziną.


osiedle
Author: Vantage Development SA
Source: Vantage Development SA


Na dowolnej stacji benzynowej lub w wypożyczalni przyczepka - (przyczepka do minikoparki) jest do wypożyczenia. prawo jazdy kategorii B uprawnia do holowania autem każdej przyczepy w tym przyczepy kempingowej. Prawo jazdy kategorii B+E natomiast daje prawo do holowania przyczepki, jaka nie jest lekka oraz lawety. W pierwszej rubryce dokumentu rejestracyjnego jest podawana dopuszczalna masa przyczepy (pokaż więcej przyczepa zabudowana) hamowanej, jaką może ciągnąć pojazd. W rubryce O.2 natomiast jest miejsce na wpisanie dozwolonej zupełnej masy przyczepy niehamowanej, którą można podpiąć do samochodu. Przyczepa także ma swój dowód rejestracyjny i w jego rubryce F.2. podana jest całkowita masa przyczepy, jaka nie może być większa niż ciężar samochodu. Przyczepa hamowana tym odróżnia się od niehamowanej, że posiada ruchomy trzpień, nad którym jest dźwignia hamulca ręcznego. W przyczepie niehamowanej takiego systemu nie ma.


przyczepka
Author: Patrick Bombaert
Source: http://www.flickr.com


Jest możliwość montażu zaczepu do większej części samochodów. Są to zazwyczaj małe samochody. Do nich zamontowanie zaczepu do holowania będzie kosztować około 200 PLN. Będzie to wtedy tańszy zamiennik. Za produkt renomowanego wytwórcy będzie trzeba zapłacić ok. 450 złotych. Jeszcze bardziej kosztownie będzie wówczas, kiedy hak ma być zabezpieczony zamkiem. Są nawet zaczepy za 2000, lecz to już jest górna granica ceny. Mieć w pamięci należy, aby wybrać hak uznanego producenta. Dużo tanich zaczepów posiada kiepskie zabezpieczenie antykorozyjne. Za montaż zaczepu w warsztacie samochodowym należy zapłacić ok. 200 złotych.
Właściciele przyczepek kempingowych powinni mieć w pamięci, że mają małe ograniczenia jeżeli chodzi o parkowanie przyczepy. Komplet auta z przyczepą można zostawić na jakimkolwiek parkingu, ale kłopot będzie po odłączeniu przyczepki od auta.

Tags: samochody, parkowanie, prawo jazdy, moc