Co zrobić, aby nasze opony były w formie jak najdłużej? O jakiego typu rzeczach na pewno trzeba pamiętać?

Posted on 02/12/2021 1:34pm

Czasami nadchodzi taki czas, kiedy trzeba naprawić oponę. Myślimy wtedy, w jaki sposób to zrobić? Jak obchodzić się z ogumieniem naszego samochodu, by nie pogłębić jeszcze bardziej usterki. Dużo napraw będzie dla nas za trudna, w takiej sytuacji dobrze jest udać się do profesjonalnego serwisu wulkanizacyjnego, na przykład naprawa opon, w niektórych zaś przypadkach możemy spróbować swoich sił.

opony - wymiana
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Na wstępie warto wspomnieć, że dość zabójcza dla ogumienia naszego samochodu jest ostre wchodzenie w zakręt oraz przesadnie mocne hamowanie, tym bardziej w pojazdach, które nie są wyposażone w przeciwpoślizgowy system ABS. Czasem nawet wystarczy pojedyncze dość mocne hamowanie na zablokowanych oponach, żeby spowodować tak zwane “przypalenie” gumy.

Opony (serwis opon GENT) po takim wyczynie są już jedynie do wyrzucenia. Te same efekty w postaci miejscowego, szybkiego oraz mocnego tarcia mogą przysporzyć źle działające hamulce, najczęściej na skutek nierównego zużywania się bębnów albo niewłaściwie ustawionych okładzin hamulcowych. Nierównomierne ścieranie czoła bieżnika może też wskazywać na zbyt nadmierne luzy w zawieszeniu albo układzie jezdnym, a także wyeksploatowanie amortyzatorów. Jednostronne zużycie bieżnika natomiast będzie świadczyć o braku odpowiedniej geometrii zawieszenia. W dość zadbanych pojazdach o dobrej kondycji technicznej, całkiem duży wpływ na trwałość ogumienia ma dbanie o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w ogumieniu. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje, że z nawierzchnią będzie współpracować tylko wewnętrzny pas czoła bieżnika. A to przekłada się na szybsze zużycie.

Jeśli ciekawią Cię opisane w niniejszym tekście tematy i masz chęć zobaczyć więcej informacji na tego typu temat - wejdź tu regeneracja filtra dpf!

Natomiast zbyt niskie ciśnienie sprawia nadmierne odkształcenie się opony.przechowalnia opon
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
W tej sytuacji opona styka się z nawierzchnią jedynie krawędziami czoła bieżnika, a te szybko się wycierają. Co najgorsze zniekształcenia boków opony będą skutkować podniesioną temperaturą i zniszczeniem konstrukcji. I jeszcze jedna uwaga na koniec. Zanim założysz opony, przykładowo w czasie
wiosennej zmiany opon, koniecznie je dokładnie sprawdź.

Jeśli masz zamiar pogłębić swoją wiedzę w tej tematyce, to czytaj tu isoflex nbu 15 kolejne wiadomości. Należy kliknąć w podany link.

Sparciała guma niestety dyskwalifikuje oponę, która nadaje się jedynie do wyrzucenia - Zdobądź więcej info. Tak zniszczona guma jest zwyczajnie niebezpieczna, gdyż nie posiada ona przyczepności. Można taką sytuacje porównać do tego jakby jechała po lodowisku. Ten krótki tekst powinien nam pokazać jak niebezpieczny jest nieodpowiedni stan naszego ogumienia. Jak widać to nie jedynie kwestia estetyki.

Tags: ciśnienie, guma, artykuł, system ABS