Zakup opon w przypadku auta firmowego nie musi wcale oznaczać dużych kosztów

Posted on

czerwony Ford Transit
Author: Mikey
Source: http://www.flickr.com
Ogumienie stanowi bardzo ważną część każdego pojazdu. Zapewnia mu odpowiednią amortyzację podczas jazdy, a także chroni koła i inne części auta przed awarią. Od właściwego doboru opon oraz od ich stanu uzależnione jest bezpieczeństwo ludzi jadących samochodem. Wiadome jest, że inny typ ogumienia stosowany jest w standardowych samochodach osobowych, a inny na przykład w samochodów ciężarowych czy urządzeniach rolniczych.

Caddilac
Author: That Hartford Guy
Source: http://www.flickr.com
Różnica nie polega tylko na rozmiarze, ale również na tworzywie wykonania. Im cięższy pojazd, tym mieszanka, z której wytwarzane są opony, musi być bardziej odporna i trwała. Posiadacze aut, szczególnie ci początkujący, niejednokrotnie miewają problemy z właściwym dopasowaniem ogumienia do auta. Określenia takie jak na przykład „opony 175 65 r14” nie są im znane, a wręcz brzmią raczej obco.

Jednak zdobycie informacji z odpowiednich źródeł oraz pozyskane doświadczenie umożliwia zrozumienie tych kwestii i opanowanie sposobu dopasowywania opon. Po pierwsze - opony letnie są gładsze – mają inny rodzaj bieżnika. Zimówki muszą cechować się bardzo dobrą przyczepnością do jezdni, dlatego ich bieżnik jest bardziej „agresywny”, mocniej ponacinany i usiany lamelkami. Za sprawą tego rowki wypełniają się śniegiem, a to sprawia, że lepiej trzymają się śniegu leżącego już na drodze.

Opony letnie ślizgają się na śniegu, co może sprzyjać wypadkom spowodowanym utratą przyczepności. Kolejna duża różnica to zachowanie się i elastyczność gumy w różnych warunkach pogodowych. Skład mieszanki, z której wykonane są opony na różne sezony, jest inny, a to sprawia, że opony na ciepłe miesiące po prostu będą sztywnieć przy ujemnych temperaturach i wpłyną na jakość prowadzenia auta. Zimówki zapewniają też krótszą drogę hamowania, co jest istotne na śliskich od wody i rozjeżdżonego albo nie rozjeżdżonego śniegu.

W którym momencie zmieniać i gdzie składować opony, których teraz nie używamy? Zmienić opony letnie na zimowe należy kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni, dobrze jest znaleźć moment przed pierwszym większym śniegiem. Najczęściej większość kierowców robi to na początku listopada, jednak nie jest to reguła. Z kolei opon zimowych można się pozbyć gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 12 stopni, ale jeśli w nocy nadal często występują przymrozki, odczekajmy jeszcze trochę czasu. Opony można przechowywać we własnym zakresie i wybrać na przykład garaż, strych albo piwnicę (byle temperatury nie były za niskie, jeżeli mówimy o oponach letnich), lub za pewną opłatą przechować u wulkanizatora, który wymienia nam opony po sezonie.

Tags: problemy