Zadbaj o najlepsze ogumienie w aucie!

Posted on

Author: Audi
1.Bieżnik, czyli zewnętrzna warstwa opony bezpośrednio kontaktująca się się z asfaltem. Są trzy typy bieżników: bieżnik symetryczny (o najmniejszym stopniu zaawansowania technicznego, coraz rzadziej używany, w związku z czym też najtańszy), bieżnik asymetryczny (wyróżnia się różną rzeźbą po lewej oraz odmienną po prawej stronie opony. Zewnętrzna strona opony posiada większe i masywniejsze klocki bieżnika, odpowiada za przyczepność. Wewnętrzna strona odpowiada za usuwanie wody oraz błota spod opony. Dzięki miarowemu rozłożeniu nacisku opony mniej się zużywają.)i bieżnik kierunkowy (najczęściej używany typ bieżnika w oponach zimowych.

Rowki ułożone są „w jodełkę” w związku z czym wyjątkowo dobrze odprowadzają wodę oraz błoto spod opony przez co zapewniają maksymalną przyczepność).
ślady opon na śniegu
Author: mrhayata
Source: http://www.flickr.com
Komplet opon na zimę bywa znacznym wydatkiem, szczególnie gdy chce się kupić nowy zestaw markowych opon - link do źródła. Może się to wiązać z kosztem w granicach tysiąca złotych. Na rynku istnieje spora liczba alternatyw – można przykładowo zdecydować się na ogumienie używane, bądź bieżnikowane. Opony zimowe nierzadko spotyka się w sklepach on-line, na portalach aukcyjnych i witrynach z ogłoszeniami.

Pozwala to na bezpośrednie porównanie cen i wybranie najbardziej korzystnej oferty. W samochodzie dobrze jest mieć poza tym przygotowany komplet łańcuchów i lewarek. Łańcuchy na opony nie zastąpią kompletu opon na zimę, są w stanie jednak zapobiec stłuczce podczas pierwszych mrozów. Do tych zdecydowanie najistotniejszych z nich bez wątpienia zalicza się wybór odpowiednich opon, bez których nie powinniśmy nawet wyruszać w żadną trasę, bo byłoby to zwyczajnie bardzo niebezpieczne. Na szczęście jednak opony cechują się w chwili obecnej znacznym zróżnicowaniem, a sam dostęp do nich jest bardzo łatwy – jednocześnie jednak podczas ich kupowania powinniśmy uważać na sporo rozmaitych kwestii, takich jak chociażby felgi (wejdź: na www.interopony.pl) w naszym samochodzie. Jak najbardziej warto zatem spędzić nad tym odrobinę czasu, bowiem jest to bardzo ważny element właściwie każdego samochodu.

3. Rozmiar opony - jest to najważniejsza kwestia, gdyż rozmiar opony określa zakres bieżników, z których będziemy wybierać. Żeby sprawdzić rozmiar opony trzeba spojrzeć do instrukcji auta, sprawdzić wlepkę na klapce wlewu paliwa lub słupku wewnątrz pojazdu, za siedzeniem kierowcy. Informację tą można otrzymać również u autoryzowanego serwisanta marki albo w Internecie (np. na interopony.pl) 4.Indeks prędkości i nośności - uzyskujemy go wraz z informacją o rozmiarze opon.

O ile w przypadku opon zimowych, indeks prędkości może być niższy niż homologowany, tak, indeks nośności nigdy nie może być niższy od homologowanego. To, na jakie opony się zdecydujemy zależy od dużej ilości czynników. Musimy zdefiniować to, jakie są nasze wymagania w kwestii opony, oraz to, w jakich warunkach będziemy ich używać. Przykładowo, jeżeli jeździmy głównie po zakorkowanym mieście, to powinniśmy kupić opony, które pozwolą nam na niezwłoczne reakcje samochodu (np. na hamowanie). Jeżeli zaś poruszamy się po terenie górzystym, to potrzebujemy opon o agresywnym bieżniku, z większą ilością lameli i wzorem klockowym. Istotny jest też nasz styl jazdy.

Tags: komplet, ogumienie, opony