Wciąż powinniśmy pilnować żeby opony były w dobrym stanie

Posted on

Opony samochodowe
Source: www.interopony.pl
Kierowcy muszą wiedzieć, jaki wymiar opon jest wskazany do ich samochodów. Opony 215 65 16 należy dobierać precyzyjnie, ponieważ od tego jest zależne bezpieczeństwo nie tylko samego kierowcy i pasażerów, których wiezie, ale też pozostałych uczestników ruchu drogowego. Kierowca może bez jakichkolwiek problemów sprawdzić, jakie opony 195 50 r15 (link do opon) najlepiej odpowiadają do konkretnych modeli samochodu. Aby wybrać prawidłowy model opon należy starannie przyjrzeć się oponom, które aktualnie są w naszym aucie.

Na ich boku są zamieszczone odpowiednie oznaczenia. Gwarantowane jest, że wymiar jest dobrany w sposób właściwy, jeżeli auto kupujemy w autoryzowanym salonie samochodowych. Jeżeli auto jest używane trzeba postępować wedle paru praktycznych wskazówek. Prawidłowy rozmiar opon jest najczęściej zamieszczony w książeczce pojazdu.

droga
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Najczęściej informacja taka jest umieszczana w rozdziale, który jest dedykowany specyfikacji technicznej pojazdu. W niektórych przypadkach dobrym posunięciem jest zweryfikowanie oznaczeń, które są na klapie od wlewu paliwa. W autach czasem takie informacje można wyszukać również na progu drzwi przy stronie kierowcy. Nawet nieduże dziecko zaznaczy, iż przednie koła w ciągniku są mniejsze od tych tylnych, a co się z tym łączy, równie odpowiednio zdaje sobie z tego sprawę właściciel ciągnika.

Nie mniej ilość nie ma tu znaczniejszego znaczenia, bo najważniejsze jest to, by opony do ciągnika okazały się w jak najlepszym stanie, aby ich bieżnik okazał się odpowiednio głęboki, tak aby mieć pewność, iż zawsze bez najmniejszego kłopotu uda się wyjechać z pola, nawet wtenczas kiedy będzie na nim błoto. W dodatku trzeba wiedzieć, że takie opony poprzez jazdę po kamieniach są narażone na szybsze ścieranie się, a co się z tym łączy, trzeba je szczególnie rzetelnie oraz często oglądać. Mimo iż w statystykach przyczyn karamboli stan techniczny nie jest najistotniejsza przyczyną kraks (zazwyczaj jest to błąd człowieka), to jednak nie wierzę iż niesprawne opony czy układ hamulcowy mogą nie być powodem niedopuszczenia samochodu do ruchu. Zastanawia mnie czy tym oszustom przyszło do głowy, że przez ich niedbalstwo ryzykują nie jedynie własne życie ale też życie innych ludzi! Można bowiem założyć, iż autami kierują dorośli z odrobiną wyobraźni jeżeli nie rozsądku. Nowe opony kosztują kilkaset złotych, zaś rehabilitacja oraz leczenie po wypadku są znacznie droższe i nie ma pewności czy wróci się do pełni zdrowia.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest troska o dobry stan techniczny własnego pojazdu. Maszyny ciężarowe też potrzebują zamontowania specjalnego ogumienia. Opony ciężarowe są idealne do przewożenia wielotonowych towarów, co jest nieodzowne w wypadku tirów. Ogumienie powinno wytrzymać ogromne ciśnienie oraz silne tarcie w trakcie hamowania pojazdu. Z pewnością powinniśmy wciąż pamiętać o tym, jak sporo zależy od opon oraz od tego, jaką posiadają one wytrzymałość. Jeżeli wykonujemy przeglądu całego traktora, to nie możemy też zapomnieć o sprawdzeniu jakości opon. Szczególnie iż nie tylko wówczas będziemy bezpieczniejsi, lecz także będziemy posiadali świadomość, iż nie stworzymy zagrożenia na drodze.

Tags: paliwo, kierowca, stan techniczny