Typy opon terenowych do samochodu - na co powinno się zwracać uwagę w czasie wyboru

Posted on 27/07/2015 7:18am

opony samochodowe
Author: chrstphre ㋛ campbell
Source: http://www.flickr.com
Opony samochodowe na pewno realizują niesłychanie istotną rolę, wskutek tego wybór odpowiednich opon do wozu jest niesłychanie istotny. Pierwszą istotną informacją jest data produkcji opony. Znajdziemy ją z boku artykuły, ale nie bądźmy zdumieni dziwnym formatem daty. Na oponach bowiem podawany jest tydzień i rok, w którym była zrobiona. Dlatego czternastka nie oznacza czternastego dnia miesiąca, ale kwiecień, z kolei 2 dalsze cyfry to rok.

Zakupując opony Continental ContiWinterContact TS 850 nie można nie dowiadywać się o ich rozmiar. To podstawa doboru odpowiedniego ogumienia oraz możliwości zamontowania opon. To oznaczenie umieszczone jest także z boku gumy, a dokładnie na jej krawędzi – trzeba mieć na uwadze i na szerokość przekroju, i na wysokość profilu, jak również ostatnią część, czyli wielkość cali, jaką ma felga aluminiowa. By jednak pojazd mógł być właściwie użytkowany, jak również by służył przez długie lata, należy wypełniać parę ważnych aspektów. Jak każda maszyna, również pojazd niekiedy ulega awarii.

Trzeba więc próbować zachować go w dobrym stanie technicznym, co można uzyskać przykładowo poprzez systematyczne oddawanie go do warsztatu do kontroli. Ponadto powinno się pilnować, by wszystkie części auta były w jak najlepszym stanie. Pośród tego rodzaju elementów ważną rolę posiadają opony. Wyszukując w Internecie frazę „opony Dębica” można uzyskać dane w kwestii właściwego utrzymywania tych opon w dobrej kondycji. Potem przechodzimy do dalszych oznakować.

Jeżeli szukamy opon na zimę, powinniśmy poszukać produktów ze śnieżynką. Typowo na deszcz z kolei, a więc na mokre ulice, przeznaczone są opony z rysunkiem kropelek wody. Nie można również pomylić się z oznakowaniami mówiącymi o tym, po której ze stron montować oponę. Są oczywiście opony lewe i prawe i te informacje także znajdziemy na krawędzi ogumienia. Litera „R” zaś mówi, iż jest to opona radialna, czyli miękka
felgi
Author: CONCAVO WHEELS
Source: http://www.flickr.com
oraz można ją zastosować w autach osobowych.

Zanim odmienimy opony wraz ze zmianą obecnej pory roku, powinniśmy poznać się z ich rankingiem, tak by posiadać świadomość, że także na następną porę roku, kupujemy to co najlepsze. To powoduje, że na opony zimowe ranking też musimy obejrzeć, bo może się okazać, że zakład, który oferuje nam idealne opony na lato, nie do końca radzi sobie z tymi zimowymi. Im więcej będziemy wiedzieć na temat danych opon, tym pewniej będziemy się czuli na trasie, posiadając gwarancję, że zagwarantują nam one świetną przyczepność naprawdę w każdych sytuacjach. Taki ranking istnieje tworzony przez specjalistów oraz zwykłych kierowców, którzy na co dzień korzystają z danych opon, więc rzeczywiście można mu zaufać. Do pojazdów dostawczych dobiera się ogumienie oznaczone literą „C”, czyli z twardymi bokami, a do machin rolniczych, ze znakiem „D”. Oprócz tego nie można nie nadmienić o indeksie nośności, który wskazuje, jak duże obciążenie może wytrzymać określona opona oraz indeksie prędkości, wskazującym na maksymalną prędkość, do jakiej jest dostosowane ogumienie. Oznakowania prędkości rozpoczynają się na literce „A” i jest to najmniejsza prędkość, najwyższą z kolei wskazuje litera „Y”. Dobrze jest zaznajomić się ze szczegółową tabelą niniejszych wartości.

Tags: opony, ogumienie, ranking