Różne moduły poprawiające bezpieczeństwo ruchu na osiedlach

Posted on 19/04/2023 4:08pm

W infrastrukturze miasta jest bardzo dużo różnych elementów. Niektóre z nich usprawniają ruch pieszych, rowerzystów i kierowców, a część ułatwia rozeznanie w otoczeniu i lokalizację poszczególnych charakterystycznych miejsc, ale znakomita większość z nich to reklamy albo kryptoreklamy.
polecana strona
Niektórych ważnych informacji czasami po prostu nie widać, bywa także, że pionowe znaki drogowe sklep, a właściwie jego neon, po prostu zasłonił albo odwrócił od niego uwagę. Jednakże dość często umieszcza się również elementy mające zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym na osiedlach.



Bezkolizyjną i bezpieczną jazdę po uliczkach osiedlowych mają wspomóc pionowe znaki drogowe, oznakowanie poziome, lusterka na skrzyżowaniach i progi zwalniające. Te ostatnie, chociaż mają duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych, są jednymi z najbardziej znienawidzonych przez kierowców znaków na jezdni (nazywa się je nawet „leżącymi policjantami”).

Jeśli chcesz, aby tego typu artykuły zostały Ci w głowie na dłużej, sprawdź witrynę (https://www.magazynauto.pl/porady/autem-do-lasu-kiedy-mozna-wjechac-i-gdzie-wolno-zaparkowac,aid,1267), do której link jest tutaj. Znajdziesz tam bardzo podobne informacje.

Znajdują się najczęściej w tym obszarze, w którym naprawdę trzeba zwolnić, a ostrzegający przed tym znak nie był przez kierowców ”zauważany”, więc fizycznie wymuszono na nich zmniejszenie prędkości. Współcześnie na polskich ulicach można zobaczyć różne rodzaje progów, choć zwykle jest to poprzeczna wypukłość wykonana z betonu albo z gumy. Można spotkać także trzy nietypowe typy progów: pinezka, poduszka i próg wyspowy. Pinezka jest progiem umieszczanym na skrzyżowaniach. Jest okrągła, delikatnie wystaje ponad poziom jezdni i jest montowana w taki sposób, aby każdy samochód jadący przez skrzyżowanie musiał na nią wjechać. Próg typu poduszka ma kształt prostokątny i montowany jest na środku skrzyżowania.
Lustro drogowe
Próg wyspowy – ostatni z listy – jest pomysłem dość nowym i stanowi odzew na zapis prawny mówiący o tym, że progi zwalniające nie mogą być umieszczane na tych jezdniach, gdzie poruszają się autobusy transportu zbiorowego. Ten próg umieszczany jest wzdłuż, a nie w poprzek jezdni i jest on tak duży, że autobus może przejechać nad nim, ale auto (zabudowy bus) już nie może go ominąć ze względu na węższe rozstawienie kół.

Współcześnie miasta są bardzo mocno oznakowane, nawet przesadnie – można by rzec. Wszędzie są zamontowane tabliczki, informacje, kolorowe reklamy, tabliczki z nazwami ulic, znaki drogowe sklep i kiosk. A gdzie miejsce na kawałek zieleni i przestrzeń wolną od komunikatów?

Tags: samochody, transport, znaki drogowe, ruch drogowy, jezdnia