Opony od kuchni: czyli w jaki sposób dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu i rozszyfrować niezrozumiałe symbole na oponach.

Posted on

Opony samochodowe
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com
Doskonale spisują się na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Przykładowo zimowe opony Kormoran (https://www.netcar.pl/Gwarancja+na+opony+BF+Goodrich-+Kleber-+Kormoran-+Michelin,4345,s.html), są skonstruowane w taki sposób, by podczas ruchu rozdrabniać, a następnie usuwać śnieg, który przedostaje się do zagłębień ogumienia. Dodatkowo opony zimowe mają lepszą przyczepność, dzięki temu jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna i komfortowa. W odróżnieniu od opon używanych w lecie, opony zimowe mają więcej krzemionki, która sprawia, że takie ogumienie jest bardziej elastyczne oraz miękkie i nie twardnieje w niższych temperaturach. Różnica nie jest widoczna gołym okiem, ale każdy kierowca odczuwa zmianę w podczas jazdy.

Opony letnie są przeznaczone do używania głównie na suchych nawierzchniach. Z tego też względu – w przeciwieństwie do opon zimowych – nie posiadają tak dużo lamelek, rowków oraz nacięć, dzięki czemu znacznie lepiej przylegają do nawierzchni. Przebywając w serwisie z oponami trzeba dobierać je niezwykle precyzyjnie, w taki sposób by pasowały do naszego auta. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na oznaczanie opon, tak zwany indeks opony. Indeks opony w sytuacji opon zimowych to najistotniejsza sprawa, bo musimy zweryfikować techniczne parametry naszych opon, jakie to zawarte są w dokumentacji technicznej.

Wszystko tam musi być zapisane, to jakiego rodzaju opony trzeba dobierać do pojazdu. Jeśli tego typu informacji nie odnajdziemy to warto zdecydować się na zakupienie opon zimowych o takim samym rozmiarze jak nasze opony letnie. Otóż na przeznaczenie lokuje się kilka, dość istotnych czynników: maksymalna prędkości, z jaką jeździć będzie auto, średnia liczba przebytych kilometrów (gdy robi się dużą liczbę kilometrów, wtedy trzeba dobrać opony wykonane z mocnego materiału, na przykład opony kleber) oraz tzw. dzielnik hałasu opony. W przypadku aut ciężarowych jak i pojazdów rolniczych ten dzielnik nie ma większego znaczenia.

Natomiast przy elitarnych limuzynach czy samochodach typu kabriolet ów dzielnik będzie wyjątkowo istotny. Nikt poruszający się kabrioletem bądź nadzwyczaj drogą limuzyną nie myśli przejmować się bardzo głośnym szumem opon, jaki na dłuższej trasie będzie bardzo niemożliwy. Oponami, które uważane będą za jedne z najcichszych, czyli te w których dzielnik szumu będzie bardzo niski są opony pirelli. Niezależnie od marki ogumienia, które zamierzasz nabyć – czy to będą na przykład opony Kleber (https://www.netcar.pl/opony/zimowe/osobowe/kleber/) czy też opony Kormoran – musisz poznać rozmiar i datę produkcji ogumienia. Równie ważne jest to, czy opony mają nadaną homologację i do jakiej prędkości są przystosowane.

I tak: litera H oznacza dopuszczalną prędkość, którą może rozwinąć auto. Znak E4 mówi nam, że opona posiada europejską homologację. Charakterystyczna śnieżynka wskazuje na ogumienie zimowe. Litera R oznacza, że opona jest miękka, czyli przeznaczona do stosowania w samochodach osobowych. Jeśli chcemy sprawdzić rozmiar ogumienia szukajmy go za każdym razem na bocznej krawędzi gumy. Wybór odpowiednich opon jest szalenie ważny. Jeżeli będziemy kupować ogumienie w dobrym sklepie, możemy liczyć na wsparcie wykwalifikowanego sprzedawcy. Więcej na https://www.netcar.pl/opony++skroty+w+oznaczeniach+indeksy+predkosci+i+nosnosci,3714,s.html

Tags: nawierzchnia, przyczepność, kierowca, serwis, opony, homologacja