Masz auto z filtrem cząstek stałych? Czy wiesz, iż jego stan zależy od wielu składowych? Sprawdź, o co chodzi

Posted on 17/07/2015 8:04am

auto po tuningu
Author: Automobile Italia
Source: http://www.flickr.com
Samochody z filtrami cząstek stałych, czyli tak zwane dpf, wymagają od użytkownika, żeby był on specjalnie traktowany. To istotne, gdyż zaniedbania mogą nas trochę kosztować. Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o autach posiadających filtr cząstek stałych, jednakże po wprowadzeniu w 2011 roku normy czystości spalin Euro V stały się one niezbędnym wyposażeniem większości aut wyposażonych w silnik Diesla. Tym bardziej osoby, które mocno pasjonują się motoryzacją przekonują się na zrobienie tuningu w wyspecjalizowanych salonach. A tych miejsc razem z zapotrzebowaniem na takie usługi naturalnie wyłoniło się w Polsce dotychczas mnóstwo.

Eksperci się tym zajmujący faktycznie orientują się w jaki sposób dokonać modyfikacji w konkretnych pojazdach, by okazały się one wydajniejsze, jak i bezpieczne. To niezwykle ciekawe rozwiązanie, ponieważ samochody tak bardzo nie trują powietrza, dzięki czemu ludzie są mniej narażeni negatywnym działaniem osadzających się w płucach cząstek stałych, najczęściej sadzy. Żeby jednakże nie było tak wspaniale, to trzeba wspomnieć o kosztach. Już kupując taki samochodów możemy to odczuć, gdyż bez dpf http://s-performance.pl/ auto mogłoby być po mniejszej cenie. Następnie, podczas eksploatacji filtr powinniśmy zmienić, więc to następny koszt.

W niektórych autach koszt wymiany takiego filtra jest dość duży, czasami sięga nawet dziesięciu tysięcy złotych.
silnik
Author: Lanà
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim jednym ze skutków posiadania takiego filtra jest częstsza rotacja oleju, a to niewątpliwie wiąże się nie tylko z większymi wydatkami, lecz także jego rozrzedzaniem co wiąże się z częstymi renowacjami i nawet koniecznością wymiany. Z pewnością nie można tego kłopotu zbagatelizować, bowiem wtedy zdoła to doprowadzić do bardzo poważnej dysfunkcji i zepsucia silnika oraz jego osprzętu. Olej silnikowy jest dzisiaj uznawany za substancję, jaka jest bardzo zła dla otoczenia, w związku z tym zwiększona częstotliwość zlewania smarowidła niewątpliwie nie ma na otoczenie porządnego wpływu. Koszty napraw związane z filtrem cząstek stałych są naprawdę wysokie, w dodatku coraz częściej ma się dodatkowo do czynienia z trudniejszą eksploatacją.
samochód
Author: Grant.C
Source: http://www.flickr.com
Filtr cząstek stałych powoduje też produkowanie nazbyt dużej temperatury w układzie wydechowym czy też przerywane cykle wypalania filtra, nie mówiąc już o tym, że wywołuje większe spalanie w czasie oczyszczania co także jest szkodliwe dla otoczenia.

Tak więc pomimo wysokich oczekiwań odnośnie lepszej ochrony otoczenia, filtr cząstek stałych nie do końca okazał się właściwym projektem, ponieważ na dłuższą metę rozwiązanie to nie jest do końca praktyczne. Z tego względu też między innymi w ostatnim czasie tak cieszący się popularnością stał się tuning samochodów we Wrocławiu http://s-performance.pl/ a także zbliżone do niego świadczenia. Ludzie się tym trudniący odnoszą mnóstwo sukcesów i w ten sposób pokazują potencjalnym klientom, iż właściwie jest im zaufać i nikt nie będzie posiadać przesłanek do bycia niezadowolonym. Na przykład, jeśli ktokolwiek szuka warsztatu, w jakim dałoby się oczekiwać na kompetentne świadczenia połączone z tuningowaniem aut to musi początkowo rozeznać się wśród ludzi powiązanych z tym tematem, jacy eksperci w jego pobliżu zamieszkania są w tym uważani za szczególnie odnoszących sukces. Powinniśmy to wykonać, ponieważ w innym razie auto przestanie jeździć.

W jakim momencie to się może stać? Określony jest on w przypadku tak zwanych filtrów mokrych, czyli FAP i najczęściej ma miejsce po około stu osiemdziesięciu tysiącach kilometrów. Często jednakże trudności z filtrem mogą pojawić się, bo nie potrafimy obchodzić się z jego obsługą. Najczęściej się zapycha przez zbytnio sporą ilość sadzy w spalinach, ale jej ilość warunkowana jest licznymi czynnikami. Najistotniejszy z nich to stan techniczny auta, styl jazdy i długość przejechanych tras. Mimo to, istotne także są inne czynniki, jak jakość paliwa czy oleju silnikowego.

Jak wiemy, na każde z tych czynników wpływ ma użytkownik. Niestety, najprawdopodobniej w salonie nikt nas nie uświadomi, jak z takim samochodem najbardziej korzystnie postępować. Przez to, jego efektywność jest niekiedy dziełem przypadku.

Tags: Tuning, koszt wymiany, olej, Silnik, naprawy, spalanie, mieszkanie, stan techniczny