Kilka istotnych zasad dotyczących odpowiedniego użytkowania i serwisowania systemów klimatyzacji

Posted on 11/07/2018 10:30pm

Współczesne samochody oprócz tego, że jeżdżą, to oferują coraz więcej wygód dla pasażera i kierowcy. Jednym z najbardziej popularnych układów, służących do tego celu, jest klimatyzacja. Jeszcze do niedawna była ona luksusem, za jaki było trzeba dużo dopłacać, obecnie otrzymuje się ją w standardzie nawet w niższych modelach samochodów. Klimatyzacja w naszym klimacie może zbyt często się nie przydawać, lecz w lecie jej plusy są naprawdę widoczne.

części samochodowe
Author: Carol VanHook
Source: http://www.flickr.com
Duża część właścicieli aut nie będzie nawet wiedziała, że także zimą należy ją używać, i to z dwóch powodów. Przede wszystkim klimatyzacja pracować powinna przez wszystkie miesiące, gdyż w ten sposób przedłuża się jej żywotność. Poza tym doskonale może ona osuszać powietrze, więc w deszczowe dni świetnie będzie sobie radzić ze zbyt dużą wilgocią w środku. Aby ten układ mógł długo i bezawaryjnie służyć, to powinien być odpowiednio serwisowany. Nie warto o tym zapominać, bo wszelakie zaniedbania w tych kwestiach zakończyć się mogą poważniejszą awarią.Podstawową czynnością, jaką należy regularnie robić przy układzie klimatyzacji będzie uzupełnianie czynnika chłodzącego. Ma to bardzo duże znaczenie dla samego funkcjonowania układu, ale także dla żywotności wszystkich jego elementów. W substancji chłodzącej jest również rozpuszczony smar, którego niedobór może spowodować poważne uszkodzenia. Przykładowo zatrzeć się może kompresor klimatyzacji, który jest odpowiedzialny za rozprowadzanie substancji chłodzącej, wymiana albo naprawa tego elementu jest dość droga - Inter-Instal.

Jeśli chodzi o kompresory pojawić się może parę innych usterek, które mogą wyłączyć ten element z działania. Jedną z popularniejszych jest zepsute sprzęgło klimatyzacji, w którym z reguły ulega spaleniu elektromagnes - inter-instal.com/kategoria/czesci-zamienne-do-sprezarek/sprzegla-kompletnePo kilku latach używania pomyśleć również warto o wymienieniu osuszacza, który ma za zadanie usuwać wilgoć z układu. Warto zadbać także o odpowiedni komfort pasażerów oraz kierowcy, w tym celu należy raz na rok cały układ dokładnie odgrzybić, a dodatkowo zmienić filtr w kabinie.

Tags: samochody, element, uszkodzenia