Jak działają sprężyny progresywne?

Posted on

Standardowa sprężyna wygląda jak spiralnie zwinięty stalowy drut. Im większa grubość drutu, tym większe rozmiary będzie mieć efekt końcowy. Materiał, z jakiego wyprodukowana jest sprężyna implikuje jeden z najważniejszych elementów – twardość. Sprężyny o dużej twardości wykorzystuje się przykładowo w częściach amortyzujących różnorodnych układów, te o małej twardości natomiast we wspomnianych wcześniej łóżkach czy długopisach. Istnieją jeszcze tzw.

sprężyny progresywne, które wykorzystywane są jako amortyzatory w samochodach. Ich twardość jest zmienna w zależności od warunków, w jakich pracują. Typowo charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, kojarzona wizualnie z formy linii śrubowej. Sprężyny śrubowe mogą ściskać, ale też rozciągać lub skręcać. Sprężyny płaskie wykorzystywane są w zegarkach i odróżniają się od poprzednich płaskim, liniowym wykonaniem.

Stosuje się je do styków w przekaźnikach, używane są także w zegarkach, obok innych sprężyn - spiralnych. Z wyglądu sprężyny nie mają wiele wspólnego z ogólnie kojarzoną sprężyną, są raczej kawałkami stali, blachy lub prostego pręta. Niektórzy mówię, że taki rodzaj sprężyn jest jeszcze nietypowy i niekoniecznie uznają ich działanie. Znane marki jeszcze nie instalują takiego zastosowania w samochodach, więc sprężyny progresywne można kupić wyłącznie jako części zamienne. Wadą bywa to, że samochody są mniej stabilne przy zakrętach.

Rzeczywiście, ich zachowanie jest zmienne w zależności od danego momentu. Samochód może inaczej reagować na skręcanie w lewo, inaczej działa hamując. Trzeba się oswoić ich działania i spróbować kontrolować samochód. Jeszcze jedną rozbieżnością pomiędzy sprężynami progresywnymi a tradycyjnymi jest podział na dół oraz górę. Należy założyć je w serwisie, bo niekoniecznie mamy odpowiednią wiedzę.

Ekspert ma zainstalować sprężyny w odpowiednim kierunku, by działały jak trzeba. Ważne jest to, że niszczenie sprężyn śrubowych jest zależne przede wszystkim od wagi pojazdu, nie od liczby kilometrów. Im cięższe auto, tym częściej trzeba kontrolować stan sprężyn i zmieniać je. Trzeba więc odwiedzić stanowisko pomiarowe i zbadać geometrię samochodu. Jeżeli jest nieprawidłowa, oznacza to, że należy kupić sprawne sprężyny. Przy okazji można przypomnieć, że systematyczne serwisowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są niezbędne. Najlepiej przeprowadzić szczegółowy przegląd tuż przed zimą, aby ustrzec się wypadków. Sprężyny niszczą się w trudnych drogowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie szczególnie ma szkodliwe działanie.

Tags: stalowy drut, sprężyny, kontrola, samochód, przegląd, sprężyna, sól