Do jakich zadań przydają się ciągniki siodłowe? Czy korzystnie nabyć taki ciągnik?

Posted on 10/07/2018 12:17pm

Taki ciągnik jest to pojazd samochodowy transportowy, stosowany wyłącznie do ciągnięcia innych pojazdów drogowych, takich jakie nie posiadają napędu własnego. Bardzo często ciągnie naczepy. Co należy wiedzieć o tym samochodzie?

Tir
Source: flickr.com
Elementem umożliwiającym podłączenie naczepy z siodłowym ciągnikiem jest siodło. To nie jest sztywne połączenie, ale umożliwia na skręcanie takiej naczepy (kliknij) względem ciągnika. Siodło znajduje się nad tylną, która napędzana jest osią ciągnika. To ma wpływ, iż część ciężaru naczepy jest na nie przeniesiona. Dzięki skrętnemu połączeniu ciągnika z naczepą, zespoły takie, mimo zdecydowanej długości pozwalają zachować dość niewielki promień skrętu.

Poznaj szczegóły:

Ciągniki siodłowe są dosyć powszechnie używane w transporcie, a to dlatego, iż mają wiele zalet w stosunku do standardowych ciężarówek. Są w stanie przewozić bardziej znaczne obciążenia, dzięki sposobom rozłożenia ciężaru na więcej osi. Sprawiają mniej kłopotów podczas manewrowania niż samochody ciężarowe z przyczepą o identycznej długości.

Zestawy tego rodzaju są dosyć uniwersalne, bo przykładowo do jego ciągnika jesteśmy w stanie przyłączać różnorodnego modelu naczepy, jakie są przeznaczone do przewozu różnych ładunków. Jest to bardzo korzystne najbardziej w kwestiach ekonomicznych. Najlepiej to obrazuje tego rodzaju sytuacja, że w razie potrzeby zamiast zakupu następnego samochodu z odpowiednim nadwoziem, powinniśmy po prostu kupić naczepę.

Tymczasem zaczepienie a także odczepienie naczepy (pełna analiza) od ciągnika nie zajmuje dużo czasu. Dodatkowo, części do przyczep są tańsze niż części do aut ciężarowych, a ma to znaczenie w sytuacji, kiedy coś się zepsuje. Nie jesteśmy również zmuszeni, ażeby zakupować nowy ciągnik siodłowy, ponieważ dostępne są używane ciągniki siodłowe . Jest faktycznie dużo tego typu ofert i co istotne prezentują bardzo dobrą jakość.

Takie ciągniki są solidne przez wiele lat, tak więc nie ma obawy, gdy kupujemy używany model. Możemy być pewni, iż zakup używanego ciągnika będzie bardziej korzystnie niż inwestowanie w całą flotę aut ciężarowych. Tak to pojmując warto to bardzo dobrze przemyśleć, żeby wybrać rozwiązanie jak najbardziej korzystne finansowo. Zła decyzja bowiem może nas kosztować za dużo.

Tags: transport, naczepa, kupna, ekonomicznie