Czemu czujniki są tak konieczne w każdym aucie, jaki mają wpływ? Na co zwracać uwagę?

Posted on 18/05/2020 7:27am

W każdym pojeździe znajdziemy mnóstwo różnorodnych czujników. Można wymienić takie rodzaje, jak czujnik temperatury powietrza oraz ciśnienia w kolektorze ssącym, ale także czujniki położenia i przepływomierz. Każdy z nich wpływa na pracę silnika. W obecnych konstrukcjach od ich wskazań jest zależne bardzo wiele, to czy odpowiednio przebiega praca.


Czujniki, jakie kontrolują pracę coraz bardziej znacznej ilości układów w samochodzie bezpośrednio mają wpływ na parametry spalania mieszanki w cylindrze. Od takich wskazań zależny jest okres otwarcia wtryskiwaczy kąta przesunięcia zapłonu, a również ewentualnej zmiany faz rozrządu. Najistotniejsze wskazania wynikają z czujników położenia wału korbowego, a również wałków rozrządu. Producenci tworzą najczęściej jedno lub drugie rozwiązanie i montują w silnikach czujnik Halla lub czujnik indukcyjny.

silnik
Author: Chris F
Source: http://www.flickr.com
Ułożenie wałka kontrolowane jest za pomocą kół impulsowych, które na swym obwodzie nie posiadają jednego “zęba”, w takim miejscu koła markowe felgi jest przerwa, jaka dla czujnika jest oznaką pełnego obrotu wału. Jeśli oporowe czujniki temperatury nie przekazuje sygnału do jednostki sterującej, nie można zdefiniować położenia tłoków w różnorodnych cylindrach tak więc silnik nie będzie uruchomiony.

Wejdź na ten link oraz zobacz w treści (https://blyss.pl/) opublikowany tam artykuł. Są tam uzupełniające materiały. One też prezentują tę tematykę.

Oprócz danych, jakie pochodzą z wału korbowego oraz wałków rozrządu, do najbardziej odpowiedniej pracy silnika niezbędne są parametry jakie dotyczą powietrza dostarczanego do cylindrów. Sprawdzenie ilości zasysanego powietrza zachodzi w kolektorze dolotowym przy wsparciu przepływomierza. Sterownik przy pomocy dodatkowych informacji o temperaturze zasysanego powietrza, a także cieczy chłodzącej silnika, może regulować czas otwarcia wtryskiwaczy, co może przekładać się na ilość paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej.

Np., jak temperatura powietrza i cieczy chłodzącej jest za mała, mieszanka wzbogacana jest, by sinik przez lepsze obroty bardziej błyskawicznie uzyskiwał najlepszą temperaturę pracy. Zmaksymalizowanie obrotów może być również podyktowane za pomocą sygnału z czujnika z układu wspomagania, w chwili jak na postoju kręcimy kierownicą. Pamiętajmy o tym, a najbardziej odpowiednie czujniki zakupimy tylko u autoryzowanych sprzedawców, możemy tam jednocześnie dostać inny przydatny sprzęt, takiego rodzaju jak pehametr . Dzięki czemu można kupić kilka przedmiotów, jakie na pewno będą pomocne w różnorodnych sytuacjach.

Tags: temperatura, sprzęt, producenci