Co zrobić, by znaleźć odpowiednie opony do ciężarówek?

Posted on

opony w ciężarówce
Author: Andrew Malone
Source: http://www.flickr.com
Zdecydowanie każdy, kto posiada własną firmę transportową doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak bardzo ważne są wysokiej jakości opony. Opony do ciężarówek i innych tego rodzaju samochodów przewozowych powinny mieć na początku wielce dobrze wyprofilowane bieżniki. Jeżeli nabędzie się opony z nieodpowiednio wyprofilowanymi bieżnikami, może być to przyczyną nawet tragedii. Dodatkowo opony z nieprofesjonalnie wyprofilowanymi bieżnikami powodują niekomfortowe prowadzenie samochodu. Przykładem są chociażby urządzenia wykorzystywane w rolnictwie.

Uwagę zwraca fakt, jak duże są opony stosowane chociażby w ciągnikach i jak wytrzymałe sprawiają wrażenie. Faktycznie, im większa masa maszyny, tym opony powinny być odporniejsze. Ma to ogromne znaczenie w przypadku większych ciężarówek i samochodów dostawczych, które przewożą często ogromne ciężary. Opony ciężarowe powinny więc być dostosowane to tak dużego obciążenia, szczególnie że w przypadku takiej maszyny ewentualny wypadek może być tragiczny w skutkach. Kierowcy aut osobowych powinni mieć świadomość jak duże znaczenie pod względem ograniczenia zagrożeń mają nowe opony.

Umożliwiają one idealną przyczepność w najbardziej wymagających warunkach atmosferycznych i zapewniają bezpieczeństwo. Opony bieżnikowane, ze względu na mniejszą niż normalnie warstwę gumy, odznaczają się większą podatnością na uszkodzenia o charakterze mechanicznym, niż ogumienie nowe (*sklep). Większy koszt niesie więc za sobą większą trwałość, co może mieć duże znaczenie na przykład w czasie szybszej jazdy na autostradzie. To samo tyczy się opon wykorzystywanych w samochodach ciężarowych. Jak już zostało wspomniane, nie tylko auta wymagają zastosowania odpowiedniego ogumienia.

Opony rolnicze na przykład muszą być specjalnie dostosowane do warunków, w których będą działać.
Traktor marki Deutz - Fahr
Author: happy days photos and art
Source: http://www.flickr.com
Są to przykładowo opony do kombajnów, które to są urządzeniami o ogromnej masie i specyficznym zastosowaniu. Ogumienie do tego rodzaju urządzeń jest więc przede wszystkim bardzo wytrzymałe, jak również przystosowane do funkcjonowania na trudnym i nierównym gruncie. Cechować je będzie zwiększona przyczepność. Opony wykorzystywane są także w pojazdach o dwóch kołach, takich jak przykładowo rowery.

Jest dużo typów opon do rowerów, uzależnionych od typu roweru, a co z tym związane od rodzaju powierzchni, na której mają zazwyczaj funkcjonować. Są więc opony szosowe dopasowane do używania utwardzonych drogach czy górskie, świetnie sprawdzające się na trudnych trasach i nierównym gruncie.
opony
Author: Frank Weber
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli nie wiemy jakie opony będą odpowiednie dla naszego pojazdu, to trzeba w warsztacie wulkanizacyjnym spytać o poradę. To tam usłyszymy, jaki rozmiar oraz jaka szerokość opony, będą najlepsze do naszego samochodu, tak by okazała się jak najmniejsza szansa na to, że straci on przyczepność oraz wejdziemy w poślizg. Z resztą im dokładniej dobrane będą opony, tym wolniej będą się one niszczyły. Dlatego także ciągle trzeba porozmawiać w czasie zmieniania opon, gdyż możemy się wtenczas dowiedzieć mnóstwa ciekawostek, które dopomogą nam dopasować dobre opony do naszych potrzeb.

Tags: Rozmiar, dopasować