Co to jest tzw. paliwo arktyczne oraz w którym okresie jest ono sprzedawane?

Posted on 19/04/2023 3:41pm

Hipotetycznie żaden kierowca nie powinien się niepokoić, co tankuje do baku - regulacje obowiązujące sprzedającego robią to za niego. W praktyce jednak zdarza się różnorodnie.


Paliwa zimowe, szczególnie olej napędowy i gaz LPG, niezwykle odróżniają się od paliw oferowanych latem.
O tym, jakie paliwo powinno płynąć z dystrybutorów zależnie od pory roku, decydują przepisy, jednak są one relatywnie łagodne: minimalna temperatura blokowania zimnego filtru paliwa przez olej napędowy to -20 stopni Celsjusza. Nie znaczy to jednak, że jeśli dla przykładu paliwo spełnia takie założenia, to każde auto w temperaturze do -20 stopni Celsjusza odpali bez problemu. Regulacje prawne nie mówią nic o temperaturze mętnienia ON, która jest o kilka stopni większa. W praktyce dieslowskie układy wtryskowe posiadają zróżnicowaną tolerancję na zmętniałe paliwo. Jeden samochód da się uruchomić bez żadnego problemu, natomiast inny odmówi posłuszeństwa przykładowo przy -16 stopniach Celsjusza. Na szczęście podawana wytrzymałość na niską temperaturę ma minimalne wymagania.


paliwo


Uczciwi producenci czy sprzedawcy paliw podczas trochę większych mrozów niezwykle troszczą się o to, aby paliwo było dopasowane do obecnie panujących warunków atmosferycznych. Na co poniektórych stacjach paliw w zimie stale są obecne także paliwa arktyczne o nieco podwyższonej wytrzymałości na zimno, dla przykładu do -32 stopni Celsjusza. Temperaturę blokowania chłodnego filtra przez ON można też własnoręcznie zniżyć o parę stopni, dolewając do baku depresator zwany także antyżelem. Taki środek pomoże jedynie w takiej sytuacji, gdy będziemy dolewali go do baku z odpowiednim wyprzedzeniem. W niczym nie pomoże, jeśli z oleju napędowego już wytrąciła się parafina.
Wtedy można wyłącznie wstawić samochód do ciepłego garażu, natomiast podgrzane paliwo samo już odzyska swoje właściwości.odwiedź ten link zabudowa busa zabudowa busaNiestety tego typu pojazdu nie da się prędko uruchomić na drodze.

Tags: samochód, pojazdu, zbiornik